2018 Yılının Göze Çarpan İnovasyon Trendleri

2018 Yılının Göze Çarpan İnovasyon Trendleri

Yıllardır süregelen yöntemleri yöntemleri yenilikçi bir bakış açısıyla ele alarak geliştirilmeye açık yönlerini keşfeden ve daha pratik bir şekilde sunmayı esas alan inovasyon, toplumlara sosyal ve ekonomik boyutta fayda sağlamasıyla kritik bir değer kazanıyor. Bu doğrultuda son derece hızlı bir şekilde gelişen modern teknolojiyle beraber her geçen gün yeni bir inovatif uygulamaya tanıklık ediliyor.

Hiç kuşkusuz ki inovasyon söz konusu olduğunda da bazı noktalar ön plana çıkıyor. Peki yeni yıla yaklaştığımız bu zamanlarda geriye bakıldığında, 2018 yılının göze çarpan inovasyon trendleri arasında neler yer alıyor?

Mobilin yükselişi

2019 yılı itibarıyla dünya nüfusunun yüzde 67’sinin mobil telefon kullanıcısı olması öngörülüyor. Zamandan ve mekandan bağımsız bir biçimde işlem yapma pratikliği sunan mobil cihazlar, kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Bu anlamda 2018 yılının öne çıkan inovasyonları incelendiğinde de mobil bazlı teknolojilerin ağırlıklı olduğu gözlemleniyor.

İstatistiklerden elde edilen veriler sonucunda ulaşılan bir diğer çıkarım ise çalışanların yüzde 82’sinin ofis içerisinde mobil cihazlarını her an görebilecekleri bir şekilde konumlandırdıklarını yönünde. Bu durum da firmaların mobil cihazların oynadığı büyük rolün farkında vararak mobile dayalı inovasyonlara yönelim göstermesine yol açıyor. Böylelikle operasyonel süreçleri hızlandıran mobil teknolojilere olan talep de artıyor.

Kullanıcı odaklı yaklaşım

2018 yılının inovasyon trendleri listesinde ilk sıralarda yer alan bir diğer nokta ise kullanıcı odaklı yaklaşım olarak değerlendiriliyor. Dijital dönüşüm ile beraber tüketicilerin ihtiyaçlarını son derece hızlı bir şekilde karşılama imkanına sahip oldukları göz önünde bulundurulduğunda, tüketici beklentilerine odaklanan markalar rekabette önemli bir avantaj sağlıyor. Bu anlamda inovatif ürün ve hizmetlerin geliştirilme aşamalarında insan odaklı bir yaklaşım sergilemek oldukça büyük bir önem taşıyor.

Hedef kitlenin ne istediğine, düşündüğüne, hissettiğine dair geniş çaplı ve detaylı araştırmalar gerçekleştiren markalar, hedef kitlenin ihtiyaçlarını ve beklentilerini doğru bir şekilde tespit etmenin yanı sıra davranışlarını da öngörebiliyor. Bu bilgiler doğrultusunda ise en uygun ürünü ve hizmeti sunmaya yönelik inovasyonlara imza atılabiliyor.

Sürdürülebilirlik

Araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ışığında, an itibarıyla okyanuslarda toplamda 269 bin ton miktarında plastik bulunduğu kaydediliyor. Doğada kendi kendine çözünemeyen ve 400 yıla kadar kalabilen plastik, doğaya verdiği zarar nedeniyle canlıların hayatını tehdit ediyor. Bu noktada duyarlılık sahibi olan organizasyonlar ve işletmeler de plastik kullanımını en aza indirebilmek hedefiyle alternatif malzemelere yöneliyorlar. Dolayısıyla 2018 yılının göze çarpan inovasyon trendleri arasında sürdürülebilirlik ilkesi de dikkat çekiyor. Çevre dostu, enerji tasarrufu sağlayan ve geri dönüştürülebilir inovasyonların yaygınlığını gelecek senelerde de koruması umut ediliyor.